Old HWY 26 over Red Creek
Fair Condition42 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 28 T 2s R12w B |
| Carries | Old HWY 26 |
| Crosses | Red Creek |
| Coordinates | 30.84528, -89.20572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 695.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000025 |