Old HWY 26 over Br Of Kirby Creek
Fair Condition26 years old820 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 1 T 3s R13w B |
| Carries | Old HWY 26 |
| Crosses | Br Of Kirby Creek |
| Coordinates | 30.81918, -89.24214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 123.4 ft (37.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 357.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 820 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000057 |