Old HWY 26 East over Bluff Creek
Fair Condition42 years old290 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 17 T 3s R 9w B |
| Carries | Old HWY 26 East |
| Crosses | Bluff Creek |
| Coordinates | 30.79047, -88.90406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 579.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000036 |