King Bee RD over Cypress Creek
Good Condition8 years old300 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 14 T 3s R10w B |
| Carries | King Bee RD |
| Crosses | Cypress Creek |
| Coordinates | 30.79258, -88.95594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 323.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A040 |