Sh7 S-3 Lm 14.28 over Two Bayou
Good Condition50 years old8,985 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ouachita |
| Location | .76 Mi So Jct Us79&sh4 |
| Carries | Sh7 S-3 Lm 14.28 |
| Crosses | Two Bayou |
| Coordinates | 33.55823, -92.82781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 2102.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,985 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005522 |