Sh7sec3lm14.48 over Uprr
Poor Condition50 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ouachita |
| Location | .59 Mi S Jct Us79&sh4 |
| Carries | Sh7sec3lm14.48 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 33.56092, -92.82834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 618.1 ft (188.4 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 4126.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005523 |