Perkinston BLVD E over Spring Branch
Good Condition7 years old800 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 13 T 3s R12w |
| Carries | Perkinston BLVD E |
| Crosses | Spring Branch |
| Coordinates | 30.78547, -89.14489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 258.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000099 |