Perkinston BLVD W over Spring Branch
Fair Condition7 years old800 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 13 T 3s R12w |
| Carries | Perkinston BLVD W |
| Crosses | Spring Branch |
| Coordinates | 30.78871, -89.13746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 415.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000101 |