SH 27b Sec.02-2.06 over Mine Creek
Fair Condition52 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Howard |
| Location | .61 Mi SE Jct Main ST |
| Carries | SH 27b Sec.02-2.06 |
| Crosses | Mine Creek |
| Coordinates | 33.93270, -93.83734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 836.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005526 |