US 278- 04- 1.63 over Sandy Branch
Good Condition52 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Howard |
| Location | 0.99 Mi SE Jct SH 27 |
| Carries | US 278- 04- 1.63 |
| Crosses | Sandy Branch |
| Coordinates | 33.92819, -93.83411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 256.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2018) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005527 |