Deep Creek RD over Flat Branch
Good Condition8 years old220 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 17 T 2s R 9w B |
| Carries | Deep Creek RD |
| Crosses | Flat Branch |
| Coordinates | 30.87485, -88.90800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 226.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A002 |