Shadeville RD over Chaney Creek
Good Condition10 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 9 T 2s R12w B |
| Carries | Shadeville RD |
| Crosses | Chaney Creek |
| Coordinates | 30.88694, -89.19569 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 260.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A022 |