New Hope RD over Martin Creek
Poor Condition64 years old957 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 7 T 2s R12w B |
| Carries | New Hope RD |
| Crosses | Martin Creek |
| Coordinates | 30.88184, -89.23002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 957 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000020 |