Beaver Dam RD over Mchenry Branch
Good Condition7 years old480 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 7 T 4s R11w |
| Carries | Beaver Dam RD |
| Crosses | Mchenry Branch |
| Coordinates | 30.71252, -89.12998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 147.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 480 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A071 |