Beaver Dam RD over West Rattlesnake Branch
Good Condition5 years old450 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 9 T 4s R11w |
| Carries | Beaver Dam RD |
| Crosses | West Rattlesnake Branch |
| Coordinates | 30.71993, -89.08798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A073 |