King Williams Road over Drainage Canal
Fair Condition32 years old20 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 30 T17n R 5w |
| Carries | King Williams Road |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 33.29959, -90.76387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 307.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000025 |