Bay Lake Kinlock over Drainage Canal
Good Condition32 years old240 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 21 T17n R 5w B |
| Carries | Bay Lake Kinlock |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 33.30177, -90.72016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 458.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000021 |