Washington Street over Moorhead Bayou
Fair Condition40 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 4 T18n R 3w B |
| Carries | Washington Street |
| Crosses | Moorhead Bayou |
| Coordinates | 33.45013, -90.50871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 412.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000027 |