East Delta Ave. over Moorhead Bayou
Poor Condition50 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 4 T18n R 3w |
| Carries | East Delta Ave. |
| Crosses | Moorhead Bayou |
| Coordinates | 33.45806, -90.50778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Other |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 132.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000028 |