US 160 E over Big CR
Fair Condition53 years old614 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 13 T 22 N R 17 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Big CR |
| Coordinates | 36.58450, -92.77699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 378.0 ft (115.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 1290.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 614 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10071 |