US 160 E over Morris Br
Fair Condition52 years old614 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 13 T 22 N R 17 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Morris Br |
| Coordinates | 36.58389, -92.77581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 156 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 614 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10072 |