US 160 E over Norfork Lk Norfork Lk
Fair Condition39 years old1,571 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ozark |
| Location | S 16 T 22 N R 12 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Norfork Lk Norfork Lk |
| Coordinates | 36.58755, -92.28857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 469.2 ft (143 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1801.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,571 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10078 |