US 61 S over Main Dtch
Fair Condition62 years old2,508 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | New Madrid |
| Location | S 30 T 21 N R 13 E |
| Carries | US 61 S |
| Crosses | Main Dtch |
| Coordinates | 36.42511, -89.69617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 286.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,508 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1008 |