US 160 E over Mustion CR
Fair Condition63 years old9,610 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howell |
| Location | S 32 T 24 N R 8 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Mustion CR |
| Coordinates | 36.70898, -91.87670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 253.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,610 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10080 |