County RD 6070 over Mustion CR
Fair Condition101 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howell |
| Location | S 31 T 24 N R 8 W |
| Carries | County RD 6070 |
| Crosses | Mustion CR |
| Coordinates | 36.70550, -91.88720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 130.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25111 |