US 50 E over Rp Is255n To Is55n
Fair Condition31 years old29,869 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 44 N R 6 E |
| Carries | US 50 E |
| Crosses | Rp Is255n To Is55n |
| Coordinates | 38.51102, -90.33515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Area | 632.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,869 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10086 |