Sh-306/sec-2/l5.02 over Second Creek
Fair Condition47 years old279 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 9.9 Miles West |
| Carries | Sh-306/sec-2/l5.02 |
| Crosses | Second Creek |
| Coordinates | 35.10970, -90.96764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 243.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 279 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005752 |