Sh-306/sec-2/l7.07 over First Creek
Fair Condition47 years old279 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 7.9 Mi West Jct SH 1-306 |
| Carries | Sh-306/sec-2/l7.07 |
| Crosses | First Creek |
| Coordinates | 35.12332, -90.93539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 325.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 279 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005753 |