Is 229 N over Is 29
Fair Condition61 years old3,196 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 35 T 57 N R 35 W |
| Carries | Is 229 N |
| Crosses | Is 29 |
| Coordinates | 39.70765, -94.78847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 723.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,196 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1020 |