Lp 44 E over Is 44
Fair Condition62 years old13,016 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 10 T 37 N R 8 W |
| Carries | Lp 44 E |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 37.94389, -91.79235 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 1259.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,016 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1039 |