RT E S over Is 44
Fair Condition62 years old10,431 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 2 T 37 N R 8 W |
| Carries | RT E S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 37.95619, -91.78200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 783 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,431 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1041 |