Is 435 S over Cst Raytown RD
Fair Condition62 years old48,991 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 24 T 49 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Cst Raytown RD |
| Coordinates | 39.05154, -94.49867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 853.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,991 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1045 |