Is 29 S over Nodaway Rvr
Fair Condition60 years old9,040 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Holt |
| Location | S 36 T 60 N R 37 W |
| Carries | Is 29 S |
| Crosses | Nodaway Rvr |
| Coordinates | 39.97153, -94.99619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 914.0 ft (278.6 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2897.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,040 (2024) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1059 |