US 59 S over Is 29
Good Condition60 years old721 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 31 T 60 N R 36 W |
| Carries | US 59 S |
| Crosses | Is 29 |
| Coordinates | 39.96818, -94.97447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 730.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 721 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1060 |