Rp Madison ST To U over US 54
Fair Condition60 years old3,710 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 12 T 44 N R 12 W |
| Carries | Rp Madison ST To U |
| Crosses | US 54 |
| Coordinates | 38.56615, -92.18345 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 439.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,710 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1082 |