US 54 E over Cst Linden DR
Fair Condition60 years old13,381 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 12 T 44 N R 12 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Cst Linden DR |
| Coordinates | 38.57134, -92.18387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 481.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,381 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1079 |