RT J S over Is 70
Fair Condition65 years old465 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Saline |
| Location | S 10 T 48 N R 20 W |
| Carries | RT J S |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 38.95307, -93.08831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 535.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 465 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 109 |