Nitrogen AVE S over Is 70
Poor Condition65 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Saline |
| Location | S 11 T 48 N R 20 W |
| Carries | Nitrogen AVE S |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 38.95173, -93.06829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 494.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 110 |