Is 35 N over Fishing CR
Fair Condition61 years old19,942 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 4 T 52 N R 31 W |
| Carries | Is 35 N |
| Crosses | Fishing CR |
| Coordinates | 39.34564, -94.38405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 337.9 ft (103 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1,236 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,942 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1096 |