Is 35 S over Mo 92
Fair Condition61 years old16,454 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 27 T 53 N R 31 W |
| Carries | Is 35 S |
| Crosses | Mo 92 |
| Coordinates | 39.36784, -94.37251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 666 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,454 (2024) |
| Truck Traffic | 48% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1097 |