Raymond Hall RD over Clear CR
Poor Condition46 years old679 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 23 T 53 N R 31 W |
| Carries | Raymond Hall RD |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 39.38535, -94.35402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 343.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 679 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13897 |