Is 470 W over US 40
Fair Condition61 years old45,169 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 29 T 49 N R 31 W |
| Carries | Is 470 W |
| Crosses | US 40 |
| Coordinates | 39.03339, -94.36158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 806.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,169 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1116 |