Mo 51 S over Drain Dtch 30
Fair Condition60 years old1,201 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Butler |
| Location | S 19 T 22 N R 8 E |
| Carries | Mo 51 S |
| Crosses | Drain Dtch 30 |
| Coordinates | 36.53222, -90.24852 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 344.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,201 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1163 |