Is 49 N over RT B
Good Condition28 years old10,746 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | McDonald |
| Location | S 7 T 23 N R 32 W |
| Carries | Is 49 N |
| Crosses | RT B |
| Coordinates | 36.73828, -94.42572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 611.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,746 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11730 |