Is 49 N over Sugar Fk CR
Poor Condition28 years old8,053 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | McDonald |
| Location | S 6 T 23 N R 32 W |
| Carries | Is 49 N |
| Crosses | Sugar Fk CR |
| Coordinates | 36.75747, -94.42686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 280.8 ft (85.6 m) |
| Max Span | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1078.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,053 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11756 |