US 54 W over Moreau Rvr
Poor Condition59 years old11,836 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 4 T 43 N R 12 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Moreau Rvr |
| Coordinates | 38.50681, -92.25558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 415.0 ft (126.5 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 1340.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,836 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1174 |