US 54 W over Moreau Rvr Overflo
Fair Condition59 years old11,836 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 4 T 43 N R 12 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Moreau Rvr Overflo |
| Coordinates | 38.50560, -92.26028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 623.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,836 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1175 |