State Highway 101 over Norfork Lake
Fair Condition44 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Baxter |
| Location | 9.18 Mi So Mo Line |
| Carries | State Highway 101 |
| Crosses | Norfork Lake |
| Coordinates | 36.38175, -92.24936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2879.9 ft (877.8 m) |
| Max Span | 310.0 ft (94.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 9392.5 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005769 |