US 62 & US 412 over Norfork Lake-district 9
Fair Condition44 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Baxter |
| Location | 8.49 Mi E Jct SH 5 |
| Carries | US 62 & US 412 |
| Crosses | Norfork Lake-district 9 |
| Coordinates | 36.37066, -92.24709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 3460.0 ft (1054.6 m) |
| Max Span | 254.9 ft (77.7 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 15080.8 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005770 |