Is 49 S over US 60
Good Condition28 years old9,385 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 34 T 25 N R 32 W |
| Carries | Is 49 S |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 36.84018, -94.41560 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 941.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,385 (2024) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11744 |